​
​
Kogo nie słychać?
Jak pisze Rebecca Solnit w Matce wszystkich pytaÅ„, historia milczenia jest kluczem do historii kobiet. MISSPIECE to osobisty proces szukania wÅ‚asnego gÅ‚osu i wÅ‚asnego miejsca w Å›wiecie zdefiniowanych ról spoÅ‚ecznych, binarnych podziaÅ‚ów, tworzonych przez mężczyzn masterpieces. Próba rozszczelnienia kanonu i odnajdywania w nim herstorii. Odkrywanie emancypacyjnego potencjaÅ‚u w muzyce house - przestrzeni manifestacji kobiecego gÅ‚osu oraz w ciele - bÄ™dÄ…cym w ciÄ…gÅ‚ym ruchu, tworzÄ…cym i przetwarzajÄ…cym.
W MISSPIECE ciaÅ‚o jest zarazem schronem uciszanego gÅ‚osu, jak i źródÅ‚em jego wydobycia.
choreografia, wykonanie: Dominika Wiak
dramaturgia: Marcin Miętus
muzyka: Rafał Ryterski, Aleksander Wnuk (live)
reżyseria światła: Klaudyna Schubert
rzeźba: Dominika Wiak (koncept), Jasna Iwan (wykonanie)
zdjęcia promocyjne: Klaudyna Schubert
grafika: Zofia Karpowicz
produkcja: Krakowskie Centrum Choreograficzne - Nowohuckie Centrum Kultury,
Fundusz Popierania TwórczoÅ›ci ZAiKS
wspóÅ‚praca: Living Space Theatre
​
fot. Klaudyna Schubert
​
​
Przez wiÄ™kszÄ… część spektaklu postać ustawiona jest tyÅ‚em do widowni. Obserwujemy wiÄ™c gÅ‚ównie ruch, nie widzÄ…c wyrazu twarzy czy reakcji fizjologicznych performerki, takich jak pot czy zaczerwienione policzki. GÅ‚oÅ›na, rytmiczna muzyka zagÅ‚usza też oddech. Ale sam ruch jest fascynujÄ…cy. (...) W tym ruchu coÅ› hipnotyzujÄ…cego i paradoksalnie nierealnego.
Monika Kwaśniewska "Jak same objaśniamy sobie świat" - Didaskalia
W MISSPIECE możliwa jest pÅ‚ynność ról i tożsamoÅ›ci oraz szansa na zaistnienie, podkreÅ›lajÄ…ce „pÄ™kniÄ™cia”, które można wypeÅ‚nić nietradycyjnÄ…, kobiecÄ… jako innÄ…-niż-mÄ™skÄ… treÅ›ciÄ…. CiaÅ‚o tancerki nie jest używane przez niÄ… jako nie-rozumne-bo-kobiece, lecz jako część tego, co tworzy spójnÄ… wypowiedź artystycznÄ…. ZrozumiaÅ‚Ä…, lecz na innych zasadach – przede wszystkim odwoÅ‚ujÄ…c siÄ™ do wspóÅ‚odczuwania osób oglÄ…dajÄ…cych oraz uważnoÅ›ci na pÅ‚ynność ruchu i gestu, ich zmiany, za pomocÄ… których nie tyle opowiada, ile przede wszystkim istnieje
i działa, uwieloznacznia.
Michał Korda "Rzeźby tańczą najpłynniej" - Dialog
To estetyczne doznanie spójnoÅ›ci ruchu, muzyki, kostiumu, rekwizytu (rzeźba) i reżyserii Å›wiateÅ‚ Klaudyny Schubert (minimalistycznej, nienarzucajÄ…cej siÄ™, acz znaczÄ…cej). Misspiece stwarza nowe ramy dla przyszÅ‚ych ciaÅ‚ taÅ„czÄ…cych i nietaÅ„czÄ…cych, kobiecych i niekobiecych. PrzyglÄ…da siÄ™ potencjaÅ‚owi powtarzalnoÅ›ci i nieruchomoÅ›ci. Rekomponuje nudÄ™ jako hipnotyczny aspekt rozpoznawania opresyjnych wzorców. Nie daje siÄ™ ujarzmić.
Pamela Bosak "Miss Voice Miss Body Miss Piece MissTrance" - Didaskalia